Tillbaka till nyheter
Viktigt!10 februari 2026

Magdalena Andersson vill göra det svårare för busar

Magdalena Andersson vill stoppa de som är chefer i busliga gäng och hjälpa ungdomar att inte börja med bus.

Magdalena Andersson, som är chef för Socialdemokraterna, vill att vi ska ta hårdare tag mot de som leder gäng och se till att barn och ungdomar inte börjar göra dumheter. Hon vill inte jobba med Sverigedemokraterna.

AktuelltVecka 6, 202610 feb. 2026

Anderssons plan: Hårdare tag mot brottslighet och inget samarbete med SD

Gäller:SSD

S-ledaren föreslår skärpta straff mot gängtoppar och fokus på att stoppa unga från att gå med i gäng. Hon utesluter samarbete med SD.

Magdalena Andersson, ledare för Socialdemokraterna, föreslår hårdare straff för ledare av kriminella gäng och insatser för att hindra ungdomar från att lockas in i kriminalitet. Hon stänger dörren för samarbete med SD och siktar på en S-ledd regering.

#organiserad brottslighet#regeringsbildning#gängkriminalitet#politisk strategi#samhällssäkerhet

Källor

Magdalena Anderssons besked: Så vill vi styra landet

2026-02-10

AktuelltV6 20262026-02-10

Magdalena Anderssons strategi inför regeringsbildningen och kampen mot organiserad brottslighet

Gäller:SSD

Andersson siktar på att bekämpa gängkriminaliteten genom ny lagstiftning och förebyggande arbete, samtidigt som hon markerar en tydlig avsikt att leda en regering utan SD:s inflytande.

I en tid där organiserad brottslighet är ett växande problem i Sverige, presenterar Magdalena Andersson, S-ledare, en tvådelad plan. För det första, införande av lagstiftning mot gängtoppar, inspirerad av amerikanska metoder. För det andra, fokusera på förebyggande arbete för att minska nyrekryteringen till gängen, ett erkännande av att repressiva åtgärder inte ensamma kan lösa problemet. Anderssons uttalande om regeringsbildning speglar en strategisk positionering inför ett komplicerat politiskt landskap, där hon utesluter samarbete med SD, vilket signalerar en vilja att bevara en traditionell politisk mitt och samtidigt mana till breddat samarbete med andra partier. Denna ståndpunkt kan påverka maktbalansen inom svensk politik genom att potentiellt isolera SD, samtidigt som det sätter press på övriga borgerliga partier att positionera sig i relation till både S och SD. Kopplingen till tidigare val och den pågående debatten om brottsbekämpning understryker hur centrala dessa frågor blivit i den politiska diskursen, och Anderssons utspel kan ses som ett försök att återta initiativet i dessa nyckelfrågor inför kommande val.

#organiserad brottslighet#regeringsbildning#gängkriminalitet#politisk strategi#samhällssäkerhet

Källor och referenser

Magdalena Anderssons besked: Så vill vi styra landet

2026-02-10